Česká republika, Klíčové názory

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2017 – 20. a 21. října

Vyzývám všechny občany, kteří dle zákona mohou volit, aby šli k volebním urnám a nezůstávali doma. Je třeba volit i kdybyste měli hodit do volební urny neplatný hlas. Jen ten se totiž politickým uskupením nepřičte. Pokud k urně nepůjdete a nehodíte do volební urny svou volební obálku, věnujete hlas všem politickým stranám v poměru, v jakém u voleb uspějí.

Jak volby probíhají, jejich reálný volební výsledek se řídí podle jistých pravidel.

Dle předchozích let je třeba se vyjádřit k platbám státu politickým subjektům za účast ve volbách. Zde je uvedena informace, jejímž zdrojem jsou stránky HOAX.

Vážený pane,

Ministerstvo financí obdrželo dne 5. dubna 2010 elektronickou poštou Vaši žádost o stanovisko k řetězové zprávě, která nabádá, aby lidé šli k volbám a odevzdali neplatný hlas (prázdnou obálku), neboť tím připraví politické strany o peníze. Ve zprávě se dále uvádí, že hlasy voličů, kteří k volbám nešli, se rozpočítají, a i za tyto hlasy strany peníze dostanou.

K tomu uvádíme následující vyjádření:

Podle § 20 zákona č. 424/1991 Sb., o sdružování v politických stranách a politických hnutích, ve znění pozdějších předpisů, vyplácí Ministerstvo financí politickým stranám a politickým hnutím příspěvek na činnost. Příspěvek na činnost zahrnuje stálý příspěvek a příspěvek na mandát. 

Stálý příspěvek činí ročně 6 000 000 Kč pro politickou stranu a politické hnutí, které získaly v posledních volbách do Poslanecké sněmovny 3 % hlasů. Za každých dalších i započatých  0,1 % hlasů obdrží politická strana a politické hnutí ročně 200 000 Kč. Obdrží-li politická strana a politické hnutí více než 5 % hlasů, příspěvek se nezvyšuje. 

Příspěvek na mandát poslance nebo senátora činí ročně 900 000 Kč a na mandát člena zastupitelstva kraje a člena zastupitelstva hlavního města Prahy činí ročně 250 000 Kč.

Ministerstvo financí dále vyplácí podle § 85 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky, ve znění pozdějších předpisů, příspěvek na úhradu volebních nákladů. Tento příspěvek se poskytuje pouze za výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Poslanecká sněmovna sdělí, po ověření volby poslanců, Ministerstvu financí údaje o počtu platných hlasů odevzdaných pro jednotlivé politické strany, politická hnutí nebo koalice. Politické straně, politickému hnutí nebo koalici, která ve volbách získala nejméně 1,5 procenta z celkového počtu platných hlasů, bude za každý odevzdaný hlas ze státního rozpočtu uhrazeno 100 Kč.

Na základě výše uvedeného sdělujeme, že politické strany, politická hnutí nebo koalice neobdrží za neplatné hlasy ze státního rozpočtu žádné finanční prostředky. Informace uvedená v řetězové zprávě, že „hlasy voličů, kteří k volbám nešli, se rozpočítají, a i za tyto hlasy strany peníze dostanou“, není pravdivá.

S pozdravem

Ing. Jarmila Fuchsová  
ředitelka odboru 14 financování kapitol státního rozpočtu
MINISTERSTVO FINANCÍ ČESKÉ REPUBLIKY  

 

Dále se vyjadřuje redaktor obsahu stránek:

Poznámka redaktora:
Zákon 247/1995 Sb. o volbách do Parlamentu České republiky

 

§ 85 
Příspěvek na úhradu volebních nákladů

Příspěvek na úhradu volebních nákladů se poskytuje pouze za výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Poslanecká sněmovna sdělí, po ověření volby poslanců, Ministerstvu financí údaje o počtu platných hlasů odevzdaných pro jednotlivé politické strany, politická hnutí nebo koalice. Politické straně, politickému hnutí nebo koalici, která ve volbách získala nejméně 1,5 procenta z celkového počtu platných hlasů, bude za každý odevzdaný hlas ze státního rozpočtu uhrazeno 100 Kč.

A jak fungují volby: propočet

3 thoughts on “Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2017 – 20. a 21. října

  1. Tak jsme s manželkou odvolili. Viz. fotogalerie. Vyzývám všechny občany, aby se účastnili voleb i kdyby měli hodit prázdnou obálku.

Comments are closed.