Kandidatura, Nezařazené

Kniha, kterou doporučuji

Před 2 lety jsem dostal od své milované ženy Romany knihu, kterou jsem zprvu odložil. Letos o prázdninách jsem ji otevřel, protože jsem hledal určité informace, kterých se i tato kniha týká. Jednalo se mi o historii a události na území, které je stále tzv. „pod palbou“. Asi správně tušíte, že se jedná o území několika států, jenž se nazývá poněkud evropsky Blízký východ, či specifičtěji území Palestiny, což ale také není původní název. Historicky správný název je území Kanaán (Kenaán, ang. CANAAN). Tento název má svůj původ daleko před započetím křesťanství a o mnoho dříve, před založením islámu. Všechna tři monoteistická náboženství mají své kořeny právě v této oblasti a nejvíce ovlivňují politiku i ekonomiku na celém světě. Název Kanaán pochází z Bible a označuje Bohem zaslíbené území pro Izraelce.

Kniha, kterou doporučuji se jmenuje:

Boj o Jeruzalém. Radikální islám, Západ a budoucnost Svatého města

Gold, Dore: Boj o Jeruzalém. Radikální islám, Západ a budoucnost Svatého města

Napsal ji Dore Gold, diplomat a politolog, velvyslanec Izraele při OSN a zároveň poradce dvou premiérů. Je to zkušený diplomat, který se podílí na řešení konfliktů všech o Kanaán zainteresovaných stran. Musím říci, že jsem za tento dar své ženě opravdu vděčný.

Tuto knihu jsem přijal i jako učebnici diplomacie, historie a zdroj hlubšího pochopení a potvrzení toho, o čem je islám. Zároveň je tato kniha průvodcem válečných konfliktů a různých ozbrojených střetů napříč celým světem.

A 1692 depiction of Canaan, by Philip Lea